מה זה "הפרעת קשב וריכוז" ?

מאת ד"ר צפריר

הפרעת קשב וריכוז, ADHD ,  הינה תכונה מולדת , בעיה גופנית, שביטוייה העיקריים הינם רגשיים.

התכונה עצמה של ADHD היא היכולת לקלוט בו זמנית מגוון רב של גירויים ולהתייחס לכולם באופן שווה. כלומר, העדר היכולת לבודד גירוי אחד ולהתייחס אליו בלבד, תוך התעלמות מהגירויים האחרים. הכל מעניין, הכל חשוב ולא מחמיצים שום דבר. תכונה זו יכולה להקנות יתרון משמעותי במצבים מסוימים, כמו צייד או לחימה . אך במציאות של המאה ה-21, כשתלמיד נדרש לשבת בכתה ולהקשיב למורה לאורך זמן,תוך התעלמות מכל הגירויים האחרים שעוברים בסביבה, יכולים להתעורר קשיים רבים. לבעלי ADHD קשה מאד להתמודד עם פעילות מונוטונית , חד גונית, כמו קריאת ספר, האזנה לשיעור או הכנת שיעורי בית. מצד שני, במצבים בהם יש גירוי ממקד , בעיקר מסכים (טלויזיה, מחשב) , או משהו שמאד מעניין את בעל הפרעת הקשב – התכונה לא תבוא לידי ביטוי והוא יוכל להתרכז.

ההפרעה מתבטאת בהפרעות בריכוז ובקשב, אימפולסיביות ולעתים פעילות יתר, היפראקטיביות. התסמינים של הפרעות קשב וריכוז יכולים להיות שונים מאד מאדם לאדם , הן בחומרתם והן בעוצמתם. גם באותו האדם עצמו ייתכנו שינויים בהתבטאות בתקופות ובמצבים שונים. התסמינים אף משתנים באופיים עם הגיל.

למרות שקיימים מאפיינים ברורים של שינויים במבנה המוח ובתפקודו, הפרעת הקשב הינה בעיה שקופה. לא ניתן לראות את הבעיה עצמה. רואים רק את תוצאות הלוואי וההשלכות שלה. לעתים רואים ביטויים התנהגותיים , בעיקר אם יש גם היפראקטיביות. בהפרעות קשב ללא היפראקטיביות לא תמיד רואים את הקושי, ולעתים קרובות מופיעה מצוקה רגשית על רקע בעיה שלא אובחנה. גם האדם עצמו לא תמיד מזהה את הסימנים. הוא רגיל לחוויה שלו, כל החיים הוא חי ככה, עם "תחנת רכבת בראש" כפי שהיטיבה להגדיר זאת ד"ר איריס מנור, ולא יודע שאצל אחרים זה אחרת.

תוכלו לקרוא על ההגדרות השונות להפרעת קשב וריכוז בקישור הבא- הפרעת קשב וריכוז על קצה המזלג.

למאמר המלא לחץ כאן

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן