איך לגמול תינוק מבקבוק ?

פינת הטיפ :  איך לגמול תינוק מבקבוק ?

רוב רופאי הילדים ממליצים לגמול תינוק מבקבוק סביב גיל שנה – שנה וחצי. ברגע שהתינוק למד לשתות מכוס, אין יותר סיבה שישתמש בבקבוק. פשוט החליפו את הבקבוק בכוס. אולם מסתבר שהגמילה מן הבקבוק אינה קלה כפי שזה נשמע…

אז איך עושים את זה ?

בדרך כלל מורידים קודם כל את הבקבוק של הצהריים. בהמשך מורידים בקבוקי ערב ובוקר, ואחרון אחרון את הבקבוק שלפני השינה, שעליו הכי קשה לוותר.

קל מאד ליפול לפח, כאשר הילד מתקשה להירדם או מתעורר בלילה , ולתת לו בקבוק כד שיירגע. צ'יק צ'אק זה הופך להרגל , והילד נרגע רק עם הבקבוק. הרגל זה אינו מוצלח, אינו מאפשר גמילה מבקבוק ואף גורם נזק לשיניים. בגיל זה הילד כבר לא צריך לאכול בלילה. ארוחת הלילה מיותרת. גם אם הוא מתעורר בצמא, וגומע את הבקבוק בשקיקה – בילד רגיל, שאוכל היטב בכל שעות היום*, בקבוק לילה הוא פינוק ולא צורך תזונתי אמיתי. השימוש בבקבוק ימנע מהילד לפתח הרגלים עצמאיים של הירדמות. הפעוט עלול לפתח תלות בבקבוק כדי להירדם. לכן, אם הפעוט מתעורר ובוכה – כדאי לחכות קצת, לאפשר לו להרדים את עצמו בחזרה, ללא הבקבוק. אחרי מספר לילות קשים – הוא ילמד ויירדם גם ללא הבקבוק. במידה והילד לא מוותר תוך מספר לילות כדאי להתייעץ עם מומחה בתחום השינה.

בהתארגנות לקראת שינה, רצוי ונכון לתת לילד ארוחה קלה – כוס חלב, פרי או אפילו הנקה קצרה . לאחר הארוחה הזו יש לצחצח שיניים ולבצע הפרדה ברורה בינה לבין השינה. אם הילד זקוק לתמיכה לפני שנרדם – מומלץ להשתמש בדובון, "חיתולי", מוצץ, או חפץ מעבר אחר, אך לא בבקבוק.

בהצלחה !

 

* דוגמא לתפריט יומי המתאים לתינוק בן שנה, שמשקלו כ- 10 ק"ג :

ארוחת בוקר

1/2 כוס דגני בוקר עם כוס חלב, 1/2 בננה ו-3 תותים.

או 1 ביצה מבושלת עם כוס חלב

ארוחת ביניים

1פרוסת לחם עם 1-2 כפות גבינה או ממרח אחר

1/2-1 כוס חלב

ארוחת צהריים

100 גרם בשר מבושל

חצי כוס ירקות

חצי כוס פחמימה- פסטה, אורז או תפוח אדמה

ארוחת ביניים

50 גרם גבינה או 3 תמרים או פרי אחר

1/2-1 כוס חלב

ארוחת ערב

1/2 כריך – טונה, ביצה, פסטרמה

1/2 כוס ירקות חתוכים

כוס חלב

דילוג לתוכן